Polisen och räddningstjänsten i Kristinehamn har haft en del att göra under den gångna veckan. Här är NKP:s artiklar om veckans blåsljusnyheter. Klicka på länkarna för att se artiklarna från veckan som gått.
En 55-årig kristinehamnare dömdes under torsdagen för grov olovlig körning. Detta sedan han kört bil trots att han saknade körkort.
Grov misshandel, narkotikabrott och en kraftig hastighetsöverträdelse – det var några av ärendena polisen i Värmland fick hantera under natten mellan lördag och söndag.
En rififi-kupp av det mer annorlunda slaget inträffade i Kristinehamn under helgen. Bytet blev inte pengar eller dyrbara verktyg. Utan – ingenting.
Sex elever på internatskolan Lundsberg har haft inbrott på sina rum. Nu är en 36-årig man häktad misstänkt för inbrottsstöld.
Stöld, misshandel och drogbrott. Mannen har ett stort antal brott i sitt straffregister. Nu får han inte längre besöka en butik i centrala Kristinehamn.