Hoppa till huvudinnehållet

Nybörjarna var för lätta – åttaåring dubblerade i Värmlandsserien

Publicerad:
Det gäller att få en bra position i starten så att det blir lugnare i första backen.
Det gäller att få en bra position i starten så att det blir lugnare i första backen. Foto: Magnus Carlsson

Den andra deltävlingen i Värmlandsserien avgjordes under söndagen på mountainbikebanan vid Björkvallen. Fast man började med prisutdelning.

Kristinehamns Cykelklubb står som arrangör för deltävlingen i Kristinehamn. Att man kör en prisutdelning innan start förklarar Anna Lundin med att det inte gjordes någon sådan i samband med fjolårets avslutning.

Hemmaklubben har flera pristagare som är framme och hämtar såväl medaljer som pokaler. Men det är ändå OK Tyr som tar hem de båda mest prestigefyllda priserna, Ungdomscupen och Föreningscupen.

Dagens tävlingar har lockat cirka 60 deltagare fördelat på tolv olika klasser, från Nybörjare till Division 1. Deltagarantalet i de olika klasserna varierar starkt. I Flickor 13-14 år deltar exempelvis bara två åkare, båda från arrangörsklubben.

Lördagens tävling lockade cirka 60 tävlande totalt, men bara två i klassen Flickor 13-14 år.
Lördagens tävling lockade cirka 60 tävlande totalt, men bara två i klassen Flickor 13-14 år. Foto: Magnus Carlsson

Det tävlas på tre olika banor. Nybörjarna kör en kilometerlångbana, sedan finns det en 2,5 kilometer lång bana för de lite äldre. De som tävlar i klassen 15-16 år får köra samma bana som seniorerna, det vill säga den vanliga banan på tre kilometer.

Allra snabbast bland nybörjarna är åttaåriga Malte Elvén från Arvika. Han har kört mountainbike ända sedan han lärde sig cykla:

– Jag gillar det för man får ta i.

Åttaårige Malte Alvén från Arvika IS nöjde sig inte med att vinna nybörjarklassen, han hängde med 10-12-åringarna också.
Åttaårige Malte Alvén från Arvika IS nöjde sig inte med att vinna nybörjarklassen, han hängde med 10-12-åringarna också. Foto: Magnus Carlsson

Både pappa och storebror är med och tävlar i Kristinehamn. Storebror blir tvåa i klassen för 10-12 år, men Malte Elvén ser till att få vara med och köra där också. Visserligen utom tävlan, men utan att göra bort sig.

– Jag körde med de större för jag tyckte att nybörjarna var för lätta, säger han ärligt.

Vilken bana var roligast då?

– Den längre banan var mycket roligare, svarar Malte Elvén.

Fullständig resultatlista kommer.

  • Division 1-åkaren Christoffer Molander tävlar för Solsta CK och hade en andraplats att försvara från den första deltävlingen i Filipstad.
    Division 1-åkaren Christoffer Molander tävlar för Solsta CK och hade en andraplats att försvara från den första deltävlingen i Filipstad. Foto: Magnus Carlsson
  • Kristinehamns främste i gebitet mountainbike är Jakob Björklund och han ryckte snabbt åt sig ledningen.
    Kristinehamns främste i gebitet mountainbike är Jakob Björklund och han ryckte snabbt åt sig ledningen. Foto: Magnus Carlsson
  • Starten har precis gått i nybörjarklassen.
    Starten har precis gått i nybörjarklassen. Foto: Magnus Carlsson
  • Parallellt med startområdet går banan som en puckelpist.
    Parallellt med startområdet går banan som en puckelpist. Foto: Magnus Carlsson
  • Hemmaåkaren Harry Dalen var snabbast i klassen 10-12 år.
    Hemmaåkaren Harry Dalen var snabbast i klassen 10-12 år. Foto: Magnus Carlsson
  • OK Tyr tog hem såväl Ungdomscupen som Föreningscupen 2022, men prisutdelningen skedde först under lördagens tävling i Kristinehamn.
    OK Tyr tog hem såväl Ungdomscupen som Föreningscupen 2022, men prisutdelningen skedde först under lördagens tävling i Kristinehamn. Foto: Magnus Carlsson
  • Division 1-klassen har gett sig ut på den tre kilometer långa banan.
    Division 1-klassen har gett sig ut på den tre kilometer långa banan. Foto: Magnus Carlsson
  • En del fick hjälp att ta sig runt banan, andra fixade det på egen hand.
    En del fick hjälp att ta sig runt banan, andra fixade det på egen hand. Foto: Magnus Carlsson
  • Det gäller att ha god kontroll för att ta sig nerför backarna när det svänger också.
    Det gäller att ha god kontroll för att ta sig nerför backarna när det svänger också. Foto: Magnus Carlsson
  • De yngsta åkarna körde ett par varv på en kilometerlång bana.
    De yngsta åkarna körde ett par varv på en kilometerlång bana. Foto: Magnus Carlsson

Artikeltaggar

Arvika ISBjörkvallenCyklarKristinehamnMedaljerMountainbikeOK TyrPrisutdelningar

Så här jobbar NKP med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.