Ett nytt utegym och två nya boulebanor invigdes i strålande sol i Bäckhammar under onsdagen.
– Jag tycker att det är ett väldigt lyft, säger Helen Einarsson, Bäckhammarsbo.
Hon och ett 30-tal andra åhörare deltog vid invigningen där Krister Nyström (S), ordförande och Monica Gustavsson (C), ledamot i tekniska nämnden gjorde ett varsitt tal.
Det var under Monica Gustavssons tid som ordförande som arbetet med att anlägga utegym sattes igång. Helen Einarsson hade skickat in en motion i frågan och som det slumpade sig hade nämnden redan tagit beslut i frågan, bara några dagar innan.
– Det syntes inte i ärendelistan än då, säger Monica Gustavsson som tycker satsningen är viktig.
Utegymmet var färdigt redan i höstas men invigningen skedde nu.
– När jag satt som ordförande ville jag satsa på landsbygden och vi har väldigt bra samarbete med oppositionen i nämnden och då får man saker gjort, säger hon.
När beslutet var taget fanns det redan pengar undansatta, menar hon. En del av pengarna som inte gick åt till den nybyggda rondellen i Bäckhammars centrum fick också komma till nytta.
– Det har kostat 200 000 – 300 000 kronor att bygga. Det kommer grillplats och fler sittplatser också, säger Krister Nyström.
De sittplatser med bord som finns där nu är det PRO som byggt.
Krister Nyström tror utegymmet kommer betyda mycket för Bäckhammar.
– Jag tror det betyder ganska mycket. När vi inviger saker i Kristinehamn kommer det inte så här mycket folk, säger han.
Helen Einarsson håller med honom.
– Jag tycker det är ett väldigt lyft. Det är ett lyft för centrum och kommer gynna affären. Även skolan och dagis får mer möjligheter till aktiviteter, säger hon.
Efter bandet klipptes bjöds det på kaffe och fika i solskenet.