Vet dina barn var de ska vända sig om olyckan inträffar?
En tokig och underhållande brandshow lär förskoleelever i Kristinehamn vad man ska göra om olyckan är framme.
– Vi tror på det här konceptet att vi kan förmedla ett viktigt och allvarligt budskap, säger Chatrine Svahn, som spelar Kacki.
Över 40 förväntansfulla förskoleklasselever från Djurgårdsskolan står utanför brandstationen i Kristinehamn. Några elever ser apan Flammy komma ut från brandstationen. De går nyfiket efter apan in till brandstationens garage.
Inne i garaget står stolar framme och de går och sätter sig. Med ljudande sirener kommer en brandbil in till garaget och ut kliver blåsorkester utklädd till brandmän.
Föreställningen dras igång av Chatrine ”Kacki” Svahn och Margareta ”Maggan” Magnusson från Landa Kulturskola. Den storslagna musiken spelas av lärare och elever från Landa Kulturskola.
– Brandshowen är ett koncept som Räddningstjänsten har tagit fram i samarbete med Landa Kulturskola i Kristinehamn. Det är tredje gången som showen framförs, säger Daniel Brandberg, stationschef på brandstationen i Kristinehamn.
Ingen koll på säkerhet
Karaktärerna Kacki och Maggan har lite svårt att hitta vandra till en början på scenen. De har inte heller så bra koll säkerheten ute i trafiken. Maggan tycker om att åka sparkcykel, men hon gör det gärna utan något på huvudet.
– Fattas det inte något Maggan och vad ska man ha när det är mörkt ute, frågar Kacki.
Publiken är snabba att se vad som fattas.
– Hjälm och reflex, svarar de.
Maggan fixar det på momangen och åker glatt vidare och sjunger:
– Man måste ha hjälm, man måste ha hjälm, man måste vara säker.
Sedan ska Maggan och Kacki ut på sjön, men inte heller då vet de vad de behöver ha med sig för att vara säkra. Kicki ramlar i vattnet och hon kan inte simma. Hon frågar publiken vad hon ska göra.
– Man ska ringa 112, som är lätt att slå, svarar publiken.
Blir räddad
Sjöräddningen är snabbt ut på plats för att hjälpa dem. Brandmannen Stefan Johansson ingriper som ambulanspersonal.
– Här kommer räddningstjänsten. Jag är snabb när det gäller. Jag räddar just dig, sjunger han.
Kacki blir räddad. Både hon och Maggan är skärrade av händelsen. De tycker att det inte var bra att ge sig ut på vattnet utan flytväst.
Totalt görs det fem föreställningar under tre dagar och Magdalena Magnusson som spelar Maggan berättar vad syftet med föreställningen är.
– Vi vill prata om ett allvarligt och viktigt kunskapsområde. Sedan gör vi det på ett lite tokigt sätt. Barnen får möjlighet att tänka till och det syns att de redan kan mycket, säger Magdalena Magnusson, sångpedagog på Landa Kulturskola.
Det börjar brinna
Förskolebarnen är snabba att reagera på vad man ska göra när en olycka inträffar. Under föreställningen somnar både Kacki och Maggan framför soffan. De hade tänt ett ljus som tar eld.
– Man ska ringa 112, då kommer hjälpen snabbt, säger sexåriga Colin Pettersson.
Mycket riktigt. Brandkåren är snabbt på plats och släcker elden.
– Vilken tur att ni hade brandvarnare. Det är viktigt att man släcker ljusen när man ska gå och lägga sig, säger Stefan Johansson.
– Vilken tur att man kan ringa på hjälp, konstaterar Kacki.
Hon förklarar för publiken att man alltid ska ha brandvarnare hemma och gärna så högt upp som det går.
– Om man förvarar den högt upp så nås den lättare av röken. En brandvarnare är nämligen som en stor näsa, som känner på sig att när något inte stämmer och då varnar den och tjuter, säger Kacki.
Publiken skrattar när Maggan illustrerar det som Kicki sagt.
Föreställningen avslutas med att publiken sjunger SOS Alarm 112, lätt att slå. Förskoleeleverna ser nöjda ut när de går därifrån.
– Det var roligt att titta. Jag har aldrig varit här förut, säger sexåriga Kirara Romani och berättar att hon har fått titta på en brandbil.
Flera av klasskamraterna instämmer att det var kul att få titta på brandshowen.