Nu är det klart, Diggiloo kommer till Kristinehamn i sommar. Den 11 augusti kommer turnén till Stadsparken och nu släpps även artistlistan. Det blir en blandning av återvändare och nya ansikten.
Turnén drar igång i Hok i söder, tar en vända upp genom landet och landar till slut i Göteborg.
Både turnéplanen och artisterna till årets upplaga av Diggiloo har nu släppts och det står klart att Kristinehamn åter finns med på kartan.
Idol-vinnaren Nike Sellmar får göra ett stopp i staden som varken Picasso eller Luka Nemorin egentligen valde.
Två av de artister som är nya för i år är Anne-Lie Rydé och Daniel Norberg. Den förstnämnda är en veteran i artist-Sverige som inte kräver någon presentation. Daniel Norberg har gjort sig ett namn som artist och komiker som härmat andra artister och har senast setts i tv-serien Mumbo Jumbo.
Diggiloo har varit i Kristinehamn två gånger tidigare.
– Det blir tredje gången gillt, säger producenten Patrik Krall.
Han är en av initiativtagarna till Diggiloo-turnéerna.
– Det har gått 20 år, man undrar hur det har gått till, skrattar han.
Det har blivit 406 spelningar och de har varit på 128 platser i Sverige. I sommar kommer man till stadsparken.
– Jag tycker att vi har OS i röster, vi har så sjukt hög nivå på rösterna, säger Patrik Krall.
Han tror att Daniel Norberg kommer att tillföra en ny nivå på komiken. Årets Idolvinnare är också ett tillskott.
– Det är en härlig jackpott att trycka in, säger Patrik Krall.
Att man kommer tillbaka till Kristinehamn beror på att man har haft hjälp av en bokare från Karlskoga som lagt ett gott ord för Kristinehamn.
I januari börjar den kreativa processen med att skriva manus och välja låtar.
– Det är en lång resa innan det blir premiär.
Publiken kommer att känna igen sig.
– Vi försöker hitta sättet att vara till för tre generationer, att vara årets händelse, säger Patrik Krall.
Här är artisterna i årets Diggiloo-turné
Anne-Lie Rydé
Daniel Norberg
Nike Sellmar
Hanna Hedlund
Andreas Lundstedt
Maria Sur
John Lundvik
Liamoo
Thomas Di Leva
Bruno Mitsogiannis
Jessica Andersson