Hoppa till huvudinnehållet

Bruno lyckosam i Båstad – i sista tävlingen innan klubbytet

Publicerad:
Bruno Johansson i aktion under Kristinehamns tennisklubbs 100-årsjubileum.
Bruno Johansson i aktion under Kristinehamns tennisklubbs 100-årsjubileum. Foto: Fredrik Johansson

Bruno Johansson gick till final i dubbel och blev grupptvåa i singel i Båstad.

Bruno Johansson var en av 32 spelare som kvalificerat sig till slutspelet för 16-åringar och i par med Kelvin Walltin från Vänersborg gick han till final i dubbel.

– Det var första gången som jag och han spelade ihop. Det var bra att komma till final, säger Bruno.

I finalen blev det för tufft motstånd. Bruno och Kelvin förlorade med 2–6, 1–6.

Bruno gjorde bra ifrån sig även i singel. Han kom tvåa i sin fyrlagsgrupp, där han i en match besegrade tävlingens sjätteseedade.

– Det var sista grustävlingen för i år så det var bra att avsluta så.

Bruno tränar numera två pass varje vardag.
Bruno tränar numera två pass varje vardag.

Det var också Brunos sista tävling för Kristinehamns tennisklubb. Han har börjat på Lidköpings tennisgymnasium och byter nu till Lidköpings TK.

– Jag trivs bra. Jag bor mitt i mellan tennisen och skolan. Vardagarna är det två pass varje dag och tre dagar är det också fys.

Artikeltaggar

Bruno JohanssonTennis

Så här jobbar NKP med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.