Mohamed Ali: ””Det går bra och det är roligt””

Publicerad:
Eliaz Edin och Mohamed Ali är båda debutanter i längdåkningsspåret, men uppskattar verkligen aktiviteten. Foto: Magnus Carlsson

Under veckan som har gått har Södermalmsskolan haft friluftsdagar. Bland annat har man utnyttjat Hultets konstsnöspår, något många elever gillade.

Trots att det är första gången som sjundeklassarna Mohamed Ali och Eliaz Edin står på ett par längdåkningsskidor har de hunnit med fem varv i spåren vid Hultet redan innan det är dags för lunchpaus.

– Det går bra och det är roligt, säger Mohamed Ali glatt.

Skidåkningen har verkligen gett mersmak.

Blir det mer åkning under sportlovet?

– Jag har inga egna skidor, men det vore kul, svarar han.

Kompisen Eliaz Edin skulle också gärna köra fler gånger.

– Jag tittade på skidåkningen på OS och tyckte att det såg roligt ut. Därför ville jag testa nu när vi fick chansen, säger han.

Max Lundin är en av dem som har åkt skidor tidigare. Han tycker att det är jättebra att Kristinehamn har fått en konstsnöanläggning:

– Skidåkning är kul och då är det bra att det finns snö.

Han ska precis ge sig ut på ett nytt varv tillsammans med Michael Sandmo, som åker längdskidor för första gången. Han berättar att han brukar åka slalom annars.

– Men det var kul det här också, säger Michael Sandmo.

Lyrisk lärare

Bredvid står gympaläraren Per-Johan Norman och skiner ikapp med februarisolen. Som skidentusiast var han en av dem som engagerade sig i debatten inför att anläggningen skulle byggas.

– Förra vintern körde jag nog 50 mil i spåren här, men i år har det blivit mindre, säger han.

Han berättar att Södermalmsskolan haft friluftsdagar vid Hultet under måndag, onsdag och fredag. Tidigare i veckan har det varit lite mer blandat mellan årskurserna, men under fredagen är det bara sjuor på plats.

– Att eleverna har så roligt är det bästa av allt. Det behövs mer friluftsdagar som bryter schemat och låter barnen komma ut och testa annat, säger Per-Johan Norman.

En av KOK:s idéer bakom satsningen på konstsnöanläggningen var att nå barn och ungdomar. Därför är han extra nöjd över elevernas reaktion, framför allt att så många utrikes födda testar skidåkning och gillar det.

Så satsningen blev så bra som du hoppades?

– Nej, den blev ännu bättre. Man får nästan nypa sig i armen för att förstå att vi har det här i Kristinehamn, svarar Per-Johan Norman.

  • Max Lundin drar på sig stavarna för ännu ett varv runt banan vid Hultet.
    Max Lundin drar på sig stavarna för ännu ett varv runt banan vid Hultet. Foto: Magnus Carlsson
  • Lärarkollektivet kopplar av med en kopp kaffe i februarisolen.
    Lärarkollektivet kopplar av med en kopp kaffe i februarisolen. Foto: Magnus Carlsson
  • Självklart serveras det grillad korv till lunch.
    Självklart serveras det grillad korv till lunch. Foto: Magnus Carlsson
  • När klockan passerat elva samlas alla runt grillen.
    När klockan passerat elva samlas alla runt grillen. Foto: Magnus Carlsson
  • Det är aktivitet i pulkabacken också.
    Det är aktivitet i pulkabacken också. Foto: Magnus Carlsson
  • Michael Sandmo föredrar visserligen slalom, men tycker ändå att längdåkning är rätt okej.
    Michael Sandmo föredrar visserligen slalom, men tycker ändå att längdåkning är rätt okej. Foto: Magnus Carlsson

Artikeltaggar

HultetKristinehamnLängdskidåkningMax LundinOSSkola och utbildningSödermalmsskolan

Så här jobbar NKP med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare