Apropå snatterier på Ica Nära
Därför är det nödvändigt att vuxna sätter tydliga gränser som visar vad som händer när man gör fel. Skolan har ansvar för tillsynen av elever under hela skoldagen och om en verbal förmaning inte räcker för att tillrättavisa barnen måste dom få en mera kännbar påföljd.
Ett sätt vore att helt enkelt förbjuda samtliga elever på Djurgårdsskolan att lämna skolområdet under raster och håltimmar. Några kanske ändå smiter iväg, men då kan Ica Nära i sin tur neka barn/ungdomar att få komma in i butiken på vardagar under skoltid.
Om skadegörelse och snatteri trots allt fortsätter ske direkt efter skoldagens slut ska frihetsbegränsningen bestå tills eleverna förstår att alla drabbas när några få inte kan bete sig. Kollektiv bestraffning uppfattas ofta som orättvist av dom oskyldiga och kanske kan missnöjet bland skolkamraterna få personerna som skapar problem i butiken att ändra attityd.
Sam