Man åtalas för att ha burit kniv på Coop

Publicerad:
En man åtalas för ringa stöld och brott mot knivlagen. Foto: Johan Nilsson/TT

En man och en kvinna åtalas för att ha stulit varor från Stora Coop i Kristinehamn. Mannen åtalas även för brott mot knivlagen.

Det var i början av maj som mannen, som är i 50-årsåldern, och kvinnan, som är i 40-årsåldern, ska ha tagit varor från Stora Coop till ett sammanlagt värde av 1 063 kronor.

Både mannen och kvinnan åtalas för ringa stöld.

Mannen ska vi tillfället även ha burit kniv och åtalas därför också för brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål.

Båda erkänner brott.

En ringa stöld ska även ha skett på Ica Maxi i Kristinehamn i torsdags.

En kvinna i 30-årsåldern åtalas för ringa stöld och ska enligt åtalet ha tagit bland annat batterier och sminkprodukter till ett värde av 833 kronor från Ica Maxi i torsdags.

Kvinnan förnekar brott.

Artikeltaggar

ÅtalBrott & blåljusKristinehamnRinga stöld

Så här jobbar NKP med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare