Hoppa till huvudinnehållet

De har lämnat sina förtroendeuppdrag under 2019

Publicerad:
Eva Julin Dombrowe, Liberalerna, lämnade sitt kommunalrådsuppdrag under 2019 då det var svårt att kombinera med uppdraget som regionråd.
Eva Julin Dombrowe, Liberalerna, lämnade sitt kommunalrådsuppdrag under 2019 då det var svårt att kombinera med uppdraget som regionråd. Foto: Frida Johansson

Ett antal politiker väljs direkt på valdagen för en plats i kommunfullmäktige, ytterligare några utses av partierna att representera dem i nämnderna.

Men under en mandatperiod är det ett antal som kliver åt sidan. Det kan bero på att de flyttar, att livspusslet inte går ihop eller att de inte längre känner sig hemma i partiet de är satta att representera.

NKP har listan över alla förtroendevalda som avsagt sig uppdrag under 2019. Där finns inte mindre än två kommunalråd med, Adam Slottner (C) och Eva Julin Dombrowe (L). Samt ytterligare tre toppkandidater på sina partiers valsedlar, Christina Larsson (MP), Therese Larsson (V) och Ellen Skaare Håkansson (KD), varav de sistnämnda behållit sina fullmäktigeplatser.

Avhoppade vänsterpartisten: "Trodde jag skulle orka mer än jag gjorde"

2019-01-31 Christina Larsson (MP) - ledamot i kommunfullmäktige

2019-01-31 Tommie Bodin (MP) - ersättare i kommunfullmäktige

2019-03-28 Thomas Rosell Bäckman (L) - ledamot i skolnämnden

2019-03-28 Ann-Christine Tegelaar (SD) - ersättare i socialnämnden

2019-04-25 Anita Ingman Erol (C) - ledamot Nilssonska donationsfonden

2019-06-18 Eva Julin Dombrowe (L) - ledamot i kommunstyrelsen och som kommunalråd

2019-08-20 Eva Juhlin Dombrowe (L) - ledamot kommunstyrelsens arbetsutskott

2019-09-26 Andrea Lundin Johansson (M) - ersättare i skolnämnd och socialnämnd

2019-09-26 Therese Larsson (V) - ledamot i kommunstyrelsen

2019-09-26 Adam Slottner (C) - ledamot och 1 vice ordförande i kommunstyrelsen samt som kommunalråd

2019-09-26 Linda Svensson (SD) - ledamot i kommunfullmäktige, ledamot äldreomsorgsnämnden, ersättare i skolnämnd och socialnämnd

2019-09-26 Ellen Skaare Håkansson (KD) - ledamot i Kristinehamnsbostäder AB och demokrati- och framtidsgruppen

2019-10-08 Agnes Utter (MP) - ledamot i demokrati- och framtidsgruppen

2019-10-31 Jane Larsson (C) - ordförande i skolnämnden

2019-10-31 Ingrid Gustavsson (C) - ledamot i äldreomsorgsnämnden

2019-10-31 Lars Öst (V) - ledamot i skolnämnden

2019-10-31 Lisbet Lönnberg (L) - ledamot i kommunfullmäktige

2019-10-31 Ellen Skaare Håkansson (KD) - ledamot AKI

2019-11-28 Ingrid Gustavsson (C) - ordförande skolnämnden

2019-11-28 Stefan Sjöström (S) - ersättare socialnämnden

2019-11-28 Shila Rayankia (L) - ersättare i kommunfullmäktige

Artikeltaggar

Adam SlottnerCenterpartietChristina LarssonDemokratiEllen Skaare HåkanssonEva Julin DombroweIngrid GustavssonJane LarssonKristdemokraternaLiberalernaLinda SvenssonLisbeth LönnbergMiljöpartietModeraternaPolitikSocialdemokraternaSverigedemokraternaTherese LarssonVänsterpartiet

Så här jobbar NKP med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.