Det var inte ett lockande majväder som tog emot löparna på torsdagen. Trots det blev det fina resultat och 182 löpare deltog. Snabbast i mål var Fredrik Bengtsson från IF Göta på herrsidan och Mona Hallberg från Team Forimp på damsidan.
Förra året var det omkring 200 löpare som deltog i Harsprånget. Då var det högsommarvärme. I årets lopp bjöds det inte på riktigt lika fint väder, men trots elva grader och regn hade 182 starka löpare ställt upp sig vid startlinjen.
Under några år har det inte varit möjligt att springa Harsprångets originalbana. Även om det inte heller var möjligt i år var banan mer lik ursprunget än tidigare. I år kunde löparna ta vägen över Landabron och även sträckan över Prästgatan var tillbaka i loppets bana.
Det tog strax över 20 minuter innan den första löparen var i mål. Vinnare bland herrarna var Fredrik Bengtsson med tiden 20.49. Några minuter senare, med tiden 23.18, kom Mona Hallberg, segrare bland damerna.
– Det kändes bra. Jag försöker komma igång igen efter att ha fått andra barnet och har bara sprungit Vårruset i år, säger Mona Hallberg som är nöjd med resultatet.
Fredrik Bengtsson sprang Harsprånget för första gången:
– Det var en rolig bana och jag är nöjd, säger han.
Var vädret besvärligt?
– Nej det var nästan en fördel att det var kallt och regn. Det är lättare att andas, svarar Fredrik Bengtsson.
Politiker deltog
I år deltog 19 lag, bland annat ett lag med politiker: Kristinehamns majoritet. Adam Slottner (C) nådde mållinjen vid omkring 31 minuter.
– För att bara ha tränat fyra gånger i år så är jag nöjd, säger Adam Slottner som också gör debut i loppet.
Det blev dock ingen seger för laget. IF Göta Karlstad kom in på första plats, tvåa kom Kristinehamn multisport och på tredje plats kom Skoglöfs bil.
Fullständiga resultat presenteras under fredagen.